4.6/5 - (5 votes)

Wrocław to miasto położone na Nizinie Śląskiej. To jedno z najstarszych polskich miast – wzmiankowano o nim już w roku 1000. O bogatej, ciekawej historii Wrocławia świadczą liczne zabytki. To one oraz mnóstwo innych atrakcji sprawiają, że stolica Dolnego Śląska jest miastem odwiedzanym przez rzesze turystów z Polski i zagranicy. Aby zobaczyć wszystkie atrakcje Wrocławia, trzeba przeznaczyć na to kilka – kilkanaście dni. Nie wszyscy mogą tyle czasu poświęcić na pobyt w mieście. Możliwe jest jednak zwiedzanie Wrocławia w weekend.

Co zwiedzić we Wrocławiu w weekend?

Czekających w mieście atrakcji jest tak wiele, że trudno udzielić krótkiej odpowiedzi na pytanie, co zwiedzić we Wrocławiu w weekend. Na pewno podczas dwudniowego pobytu w tym mieście warto wybrać się na rynek. Wrocławski rynek został założony jeszcze w średniowieczu. Jest jednym z największych staromiejskich rynków w Europie. Prowadzi do niego dziesięć ulic. Centralną część zajmuje ratusz. W jego południowej części znajduje się zejście do Piwnicy Świdnickiej. W tym najstarszym czynnym lokalu gastronomicznym od XIV wieku sprzedawane jest jęczmienne piwo. Rynek otoczony jest zabytkowymi kamieniczkami. Mieszczą się w nich galerie sztuki, sklepy, hostele i restauracje. Dwie z nich noszą imiona Jaś i Małgosia. Nazwano je tak, gdyż przypominają rodzeństwo z baśni autorstwa braci Grimm.

Co zobaczyć we Wrocławiu pierwszego dnia pobytu?

Zwiedzanie Wrocławia w weekend warto wcześniej dokładnie zaplanować. Na liście atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć należy umieścić nie tylko rynek wraz z ratuszem. Będąc w mieście, koniecznie trzeba zobaczyć gmach Uniwersytetu Wrocławskiego ze słynną Aulą Leopoldina. Ta barokowa aula ozdobiona jest iluzjonistycznymi malowidłami, rzeźbami i złoceniami. Malowidła są dziełem Johanna Christopha Handke, rzeźby wykonał Krzysztof Hollandt, a stiuki Albrecht Siegwitz. Jednym z ciekawszych miejsc we Wrocławiu jest Mostek Pokutnic. Tak nazwana została kładka łącząca wieże kościoła pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny. Mostek dostępny jest dla turystów przez cały rok. Uwaga! Zimą otwarty jest do godziny 18.00. Wrocławskie Stare Miasto można podziwiać również z wieży widokowej, która znajduje się na wieży kościoła świętej Elżbiety. Ten punkt widokowy czynny jest od kwietnia do października. Dostępny jest w godzinach od 10. 00 do 19.00. Wstęp jest płatny.

Drugi dzień pobytu we Wrocławiu – co zobaczyć?

Zakładamy, że podczas weekendowego pobytu we Wrocławiu dopisuje ładna pogoda. Atrakcje Wrocławia na weekend, które są idealne w pogodny dzień to między innymi Park Szczytnicki. Jest to najstarszy miejski park. Jego początki sięgają 1783 roku. Urządzono go w stylu angielskim. Zajmuje około stu hektarów, a rośnie w nim czterysta gatunków krzewów i drzew. Do wyjątkowo atrakcyjnych miejsce w Parku Szczytnickim należy Ogród Japoński. Założono go w 1913 roku z okazji Wystawy Światowej z inicjatywy hrabiego Fritza von Hochberga. Po zakończeniu wystawy ogród został szybko rozebrany. Zachowany został jednak układ alejek, staw oraz część roślinności. W latach 90. władze miasta zdecydowały się na rewitalizację tego miejsca. Przy współudziale japońskich specjalistów stworzono piękny ogród z pawilonem herbacianym, uroczym mostkiem i malowniczymi stawami. Ogród Japoński można zwiedzać od kwietnia do października, wstęp jest płatny.

Zwiedzanie Wrocławia – od czego zacząć?

Co zobaczyć we Wrocławiu w weekend? Atrakcji jest tak wiele, że nie sposób wymienić ich wszystkich. Na pewno warto zobaczyć Panoramę Racławicką. To ogromne malowidło (15×120 m) powstało w latach 1893 – 1894. Przedstawia bitwę z Powstania Kościuszkowskiego i jest dziełem Wojciecha Kossaka i Jana Styki. Do 1944 roku malowidło było wystawiane we Lwowie, do Wrocławia przewieziono je w 1946 roku. Wielu turystów przyjeżdża do Wrocławia pociągiem. Po wyjściu z pociągu warto zwrócić uwagę na piękny, zbudowany w stylu neogotyckim dworzec. Wnętrze dworca kilka lat temu zostało odnowione. Dziś to jeden z piękniejszych, bardzo zadbanych dworców kolejowych w Polsce.

Jeden komentarz

  1. Pingback: Wycieczka do Wrocławia – co zobaczyć w jeden dzień? - Twój Wrocław

Zostaw odpowiedź