4.5/5 - (2 votes)

 

Wrocław to jedno z najstarszych, mających przy tym bardzo ciekawą historię polskich miast. Pełno tutaj cennych zabytków z przeszłości. Nic więc dziwnego, że Wrocław jest miastem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów nie tylko z Polski. Oprócz zabytków na turystów czeka tutaj także moc innych atrakcji. Dokładne zwiedzanie stolicy Dolnego Śląska zajmuje więc co najmniej kilka dni. Są jednak osoby, które nie mogą przyjechać do tego miasta na dłużej. Zobaczymy więc, co zwiedzić we Wrocławiu w jeden dzień.

Zwiedzanie Wrocławia w jeden dzień – od czego zacząć?

Zwiedzanie Wrocławia w jeden dzień można zacząć od spaceru po rynku, który jest sercem miasta. Jest na nim mnóstwo zabytkowych kamieniczek w różnych stylach architektonicznych: gotyckich, renesansowych, barokowych, klasycystycznych. Najsłynniejsze z nich to gotycko-renesansowa kamieniczka Jaś (mieści się w niej Muzeum Krasnoludków) oraz zbudowana w stylu barokowym Małgosia. Pośrodku rynku wznosi się gmach ratusza. Wzniesiony zgodnie z zasadami stylu gotyckiego jest zaliczany do jednego z najpiękniejszych świeckich zabytków w Europie. Obecnie ma w nim siedzibę Muzeum Mieszczaństwa.

Dlaczego warto zobaczyć Ostrów Tumski?

Jednym z najpiękniejszych miejsc w stolicy Dolnego Śląska jest Ostrów Tumski. Będąc w mieście nawet tylko jeden dzień, nie sposób tego miejsca nie zobaczyć. Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia. Tutaj znajdowała się siedziba pierwszych Piastów. Na wyspę można dostać się przez malowniczy Most Tumski – jeden z ponad stu mostów w stolicy Dolnego Śląska. Nazywany jest także Mostem Zakochanych. Wędrując uliczkami (wieczorem są oświetlone gazowymi latarniami), można zatrzymać się przy romańskim kościele pod wezwaniem świętego Idziego. Jest najstarszą świątynią w mieście. Warto również zatrzymać się i zwiedzić katedrę (zwiedzanie jest możliwe, jeśli akurat nie trwa msza) pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela. Na katedralnej wieży znajduje się taras widokowy.

A może śladem wrocławskich krasnali?

Atrakcje Wrocławia na jeden dzień, o których koniecznie trzeba wspomnieć to spiżowe krasnale. Ich społeczność jest bardzo duża, stale też się powiększa. Nieduże (krasnale mają około 30 cm wysokości) figurki z brązu turyści spotkają w różnych, często bardzo zaskakujących miejscach w mieście. Można je tropić samemu lub z mapą. Tropienie krasnali największą radość sprawia dzieciom, ale także wielu dorosłych turystów świetnie się bawi, podążając ich tropem. Pierwsze figurki krasnali pojawiły się we Wrocławiu z inicjatywy władz miasta. Obecnie ich twórcami są artyści z całej Polski. Opiekę nad nimi sprawują już nie tylko publiczne instytucje, ale także prywatne firmy.

Czy we Wrocławiu można podziwiać tylko zabytki i krasnale?

Osoby, które nie mogą poświęcić na pobyt we Wrocławiu zbyt wiele czasu, bardzo często pytają, co zobaczyć we Wrocławiu w jeden dzień. Zwiedzanie zabytków, spacer po rynku czy tropienie spiżowych krasnali to nie jedyne atrakcje czekające w stolicy regionu. Bardzo ciekawie można spędzić czas w Hali Stulecia. Zaprojektowana przez Maxa Berga jest jedynym wrocławskim zabytkiem, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Interesująca jest nie tylko Hala, ale także jej bliskie sąsiedztwo. Przy Hali Stulecia znajduje się największa polska fontanna multimedialna. Pokazy fontann odbywają się o pełnych godzinach. Warto zostać do wieczora, bo wtedy pokaz jest efektownie iluminowany.

Jak dostać się do Wrocławia i czym poruszać się w mieście?

Wrocław jest bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym. Do miasta można przyjechać nie tylko własnym autem. Do Wrocławia można dojechać także pociągiem. Można tam polecieć także samolotem tanich linii. Wielu turystów wybiera połączenia autobusowe. Po mieście można poruszać się komunikacją miejską, która działa bez zarzutów. Dla turystów przewidziane są nawet specjalne zniżki. Wrocław można zwiedzać nie tylko pieszo, ale także rowerem. Co ważne, nie trzeba zabierać go ze sobą! Za kilkanaście złotych rower można wypożyczyć.

Zostaw odpowiedź