Wrocław – stolica Dolnego Śląska – to jedno z tych polskich miast, które bez wątpienia warto odwiedzić. Wielość zabytków, teatrów, galerii sztuki, kawiarni, restauracji, parków – wszystko to sprawia, że w tym mieście nie da się nudzić. Zabytki do zwiedzenia we Wrocławiu są bardzo różne. W efekcie każdy, kto zdecydował się tu przyjechać znajdzie coś, co naprawdę go zainteresuje. Jakie zabytki Wrocławia zasługują na uwagę? Gdzie warto się udać, aby móc powiedzieć, że widziało się to, co w stolicy Dolnego Śląska jest najcenniejsze?
Co znajduje się na Ostrowie Tumskim?
Jeśli chodzi o zabytki Wrocławia, to koniecznie trzeba wspomnieć Ostrów Tumski. Jest to najstarsza część miasta, której nie można odmówić magii. Dostać można się na niego, pokonując most, do którego jeszcze niedawno przypięte były charakterystyczne kłódki zakochanych. Znajduje się tutaj kościół Świętego Krzyża. To również na Ostrowie Tumskim położona jest katedra w stylu gotyckim. Warto wejść do wnętrza świątyni. Chcąc poznać lepiej losy miasta, można udać się do znajdującego się tutaj Muzeum Archidiecezjalnego. Polecamy wizytę na Ostrowie Tumskim wieczorem. Znajdują się tu bowiem gazowe latarnie, które każdego wieczora odpalane są przez latarnika. Widok wyjątkowy!
Co znajduje się na wrocławskim Rynku?
Zastanawiając się nad tym, jakie zabytki we Wrocławiu warto zobaczyć, należy wspomnieć o Rynku. To plac, którego powierzchnia wynosi prawie cztery hektary. Wchodzi w skład Starego Miasta i nieprzerwanie od wieków wzbudza zachwyt we wszystkich, którzy się na nim pojawią. Jego historia sięga XIII wieku. Obecnie do Rynku można dojść jedną z dziesięciu ulic. W każdym narożniku znajduje się ich pięć. Najważniejszym zabytkiem, który zlokalizowany jest na Rynku jest Stary Ratusz. To jeden z symboli miasta. Wybudowany został w stylu późnogotyckim. Dzisiaj mieści się w nim Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Z uwagi na to, że wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny, warto poświęcić trochę czasu na wizytę w tym miejscu.
Dlaczego Dzielnica Czterech Wyznań to miejsce, które trzeba odwiedzić?
Zabytki do zwiedzenia we Wrocławiu ulokowane są w różnych częściach miasta. Miejscem, do którego warto się udać jest Dzielnica Czterech Wyznań, która określana jest również mianem Dzielnicy Wzajemnego Szacunku. Nazwa wzięła się od działających w jej bezpośredniej bliskości aż czterech świątyń:
- prawosławnej;
- rzymskokatolickiej;
- protestanckiej;
- żydowskiej.
To właśnie bogactwo kulturowych doświadczeń sprawia, że w miejscu tym panuje wyjątkowy klimat. Będąc tutaj, warto udać się do Katedry Prawosławnej Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy. Jest to świątynia pochodząca z XV wieku. Powstała w miejscu, w którym dawniej znajdowała się wykonana z drewna kaplica cmentarna. Ciekawostką jest fakt, że początkowo budynek służył jako kościół katolicki. Następnie korzystali z niego protestanci. W ręce prawosławnych przeszedł dopiero w roku 1963. Swoje kroki można skierować również do Kościoła Opatrzności Bożej oraz kościoła św. Antoniego z Padwy, który jest najstarszą barokową świątynią w całym Wrocławiu.
Czy warto zobaczyć Panoramę Racławicką?
Zabytki we Wrocławiu to nie tylko stary Ratusz czy piękne kościoły. To również Panorama Racławicka, która od dawna przyciąga tłumy ludzi nie tylko z Polski. Jest to jeden obraz mające formę panoramy. To najlepszy przykład tego, że niektórzy artyści byli prawdziwymi geniuszami. Panorama Racławicka ma aż 114 metrów długości, a jej wysokość to 15 metrów. Uwieczniono na niej bitwę pod Racławicami, w której to Polacy pokonali Rosjan. Można śmiało stwierdzić, że malowidło to jest prototypem obrazów 3D. Do prac nad dziełem udało się zaangażować między innymi:
- Tadeusza Popiela;
- Włodzimierza Tetmajera;
- Teodora Axentowicza.
Z pewnością nie byłoby Panoramy Racławickiej, gdyby nie Wojciech Kossak. To właśnie z jego nazwiskiem większość z nas kojarzy to wyjątkowe dzieło. Jeśli interesują nas ciekawe zabytki we Wrocławiu i miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić, Panorama Racławicka jest jednym z tych, o których nie można zapomnieć.