4.5/5 - (2 votes)

Wrocław to miasto o długiej i bardzo ciekawej historii położone w południowo-zachodniej Polsce. Stolica Dolnego Śląska przyciąga wielu turystów z kraju i zagranicy, na których czeka moc przeróżnych atrakcji. To bardzo ważne miejsce na turystycznej mapie Polski – warto odwiedzić tu między innymi Muzeum Miejskie Wrocławia czy Muzeum Narodowe. Do bardzo popularnych miejsc we Wrocławiu należy też Panorama Racławicka i Ostrów Tumski, na którym znajduje się gotycka katedra świętego Jana Chrzciciela.

Dlaczego warto zwiedzić Muzeum Narodowe we Wrocławiu?

Muzeum Narodowe we Wrocławiu to placówka muzealna, która może poszczycić się bogatymi zbiorami sztuki od czasów średniowiecza aż po dzieła współczesnych artystów. Odwiedzając wrocławskie Muzeum Narodowe, możesz podziwiać w nim między innymi dzieła Lucasa Cranacha starszego, Michaela Leopolda Willmanna czy Jana Matejki, witraże, kamienne rzeźb – wśród nich są też te, które zostały stworzone przez Magdalenę Abakanowicz. Podstawę kolekcji muzeum tworzą artefakty pochodzące z Wrocławia i Dolnego Śląska, spora część eksponatów to zbiory dawnych niemieckich muzeów. Znajdują się tutaj także kolekcje z lwowskich galerii sztuki, które w 1946 roku zostały przekazane przez władze Związku Radzieckiego. Muzeum mieści się przy placu Powstańców Warszawy 5 i jest czynne od wtorku do piątku w godzinach od 10.00 do 17.00 oraz w soboty i niedziele od godziny 10.30 do 18.00.

Panorama Racławicka – co to za dzieło?

Muzeum „Panorama Racławicka” jest oddziałem Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Pomysłodawcą stworzenia monumentalnego malowidła jest lwowski malarz Jan Styka oraz współpracujący z nim Jan Matejko. Dzieło powstawało od sierpnia 1893 do maja 1894 roku, co oznacza, że jego namalowanie zajęło zaledwie dziewięć miesięcy. Autorom malowidła zależało na upamiętnieniu Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięskiej bitwy, którą wojska powstańcze stoczyły z Rosjanami pod Racławicami 4 kwietnia 1794 roku. Otwarcie Panoramy Racławickiej miało miejsce 5 czerwca 1894 roku. Do drugiej wojny światowej dzieło prezentowane było w rotundzie znajdującej się w lwowskim parku Stryjeńskim, do Wrocławia zostało przewiezione po zakończeniu działań wojennych. Aż do lat osiemdziesiątych malowidło nie było wystawiane publicznie, dzisiaj można je podziwiać w zbudowanej specjalnie w tym celu rotundzie, która mieści się w parku Słowackiego. To monumentalne dzieło można podziwiać przez siedem dni w tygodniu – muzeum jest czynne w godzinach od 8.30 do 19.00.

Jakie inne muzea działają we Wrocławiu?

Wrocław może poszczycić się wieloma muzeami. Do tych, które zasługują na Twoją uwagę zalicza się między innymi Muzeum Miejskie Wrocławia. Placówka to istnieje od 2000 roku, a powstała poprzez połączenie kilku instytucji muzealnych będących własnością wrocławskiego samorządu. Muzeum Miejskie Wrocławia składa się więc z następujących muzeów:

  • Archeologicznego;
  • Historycznego;
  • Sztuki Medalierskiej;
  • Sztuki Mieszczańskiej;
  • Militariów;
  • Sztuki Cmentarnej;
  • Teatru im. Henryka Tomaszewskiego.

Muzeum Miejskie Wrocławia ma kilka siedzib, mieszczą się one w Starym Ratuszu, Arsenale Miejski, Pałacu Królewskim. Muzeum Sztuki Cmentarnej znajduje się na Starym Cmentarzu Żydowskim. Podczas pobytu we Wrocławiu możesz wybrać się również do Muzeum Sztuki Współczesnej.

Jakie dzieła gromadzi wrocławskie Muzeum Sztuki Współczesnej?

Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu mieści się w Pawilonie Czterech Kopuł, który został wzniesiony obok Hali Stulecia. Budynek zaprojektowany został przez Hansa Poelziga, a jego budowa trwała od roku 1912 do 1913. W siedzibie muzeum prezentowane są prace polskich artystów tworzących w XX i XXI wieku. Wybierając się do tej placówki muzealnej, będziesz mieć możliwość podziwia dzieł takich artystów, jak: Magdalena Abakanowicz, Jerzy Nowosielski, Tadeusz Makowski, Witkacy. Muzeum jest czynne od wtorku do czwartku w godzinach od 10.00 do 17.00, w piątki od 10.00 do 19.00, w soboty od 10.00 do 20.00, zaś w niedziele od 10.00 do 18.00. Kasa biletowa jest zamykana pół godziny przed zamknięciem muzeum.

Zostaw odpowiedź