4.3/5 - (3 votes)

Stolica Dolnego Śląska – Wrocław – każdego roku przyciąga mnóstwo turystów zarówno z kraju, jak i z zagranicy. To położone nad rzeką Odrą miasto ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji. Do tych, które są niezwykle popularne nie tylko wśród najmłodszych gości zaliczane są wrocławskie krasnale. Historia ich powstania liczy sobie ponad trzydzieści lat, obecnie spiżowych figurek jest około czterystu, a ich liczba systematycznie się zwiększa.

Jaka jest historia wrocławskich krasnali?

O tym, skąd wzięły się krasnale na wrocławskich ulicach krążą trzy legendy. Dwie z nich mówią o tym, że te małe postacie pojawiły się we Wrocławiu przed wieloma wiekami, w czasach, gdy miasto to było jeszcze niewielką wioską. Wersja trzecia związana jest z wydarzeniami mającymi miejsce w stolicy Dolnego Śląska w latach osiemdziesiątych XX wieku. To, że na wrocławskich ulicach pojawiły się wykonane ze spiżu krasnale związane jest z wyśmiewającym absurdy ówczesnego ustroju politycznego ruchem o nazwie Pomarańczowa Alternatywa. Jego członkowie organizowali wiele happeningów, pojawiali się na nich w szpiczastych pomarańczowych czapkach – stąd nazwa ruchu. Dwa pierwsze malowane krasnale pojawiły się w dzielnicy Biskupin i Sępolno.

Jaki krasnal pojawił się we Wrocławiu jako pierwszy?

Zmiana ustroju sprawiła, że na dłuższy czas zapomniano o krasnalach. Przypomniano sobie o nich na początku XXI stulecia. Pierwsza figurka niewielkiego skrzata pojawiła się na wrocławskich ulicach w 2001 roku. Rzeźbę Papy Krasnala ustawiono w przejściu podziemnym przy ulicy Świdnickiej. Była ona dziełem Michała Osucha – absolwenta Wrocławskiej Akademii Plastycznej. Wkrótce do Papy Krasnala dołączył Szermierz, Pracz Odrzański, Rzeźnik, Syzyfki – ich autorem jest Tomasz Mroczek. Wszystkie ustawione na wrocławskich ulicach krasnale mają zbliżoną wielkość, są też do siebie podobne wyglądem. Niektóre z nich mają twarz konkretnych osób, jak na przykład krasnal Jan Miodek, który został ustawiony w pobliżu budynku wydziału filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego przy ulicy Nankiera 15.

Wrocławskie Krasnale cieszą się sympatią zarówno turystów, jak i mieszkańców miasta. Tworzą je dzisiaj nie tylko artyści związani z Wrocławiem, ich autorami są obecnie rzeźbiarze z całego kraju.

Które z wrocławskich krasnali są najbardziej popularne?

Krasnale można spotkać w wielu zakątkach Wrocławia, niektóre z nich należą do bardziej, inne do mniej popularnych. Do tych pierwszych bez wątpienia zaliczyć można skrzaty, które mieszkają w okolicach wrocławskiego Rynku Głównego. Są to: W-Skers, Ślepak i Głuchak ustawione przy znajdującym się na Rynku ratuszu, Życzliwka (szukajcie jej w pobliżu fontanny Zdrój na rynku), WrocLovek – przy kamienicach Jaś i Małgosia. Niektóre spośród wrocławskich krasnali zostały przedstawione z różnego rodzaju trunkami albo z jedzeniem: Esencjusz przy ulicy Kurzy Targ 2 pozuje z herbatą, przy Rynku 24 znajduje się serwująca piwo Bawarka, a przy ulicy Wita Stwosza 1-2 ustawiono Ciastka i Amorinka. Oczywiście nie są to wszystkie wrocławskie krasnale, jest ich zdecydowanie więcej, nie sposób wymienić ich wszystkich.

Jak znaleźć wrocławskie krasnale?

Ogromnym ułatwieniem dla wszystkich osób, które chcą podążać śladem wrocławskich krasnali jest specjalna trasa turystyczna. Jeśli Ty także chcesz je odnaleźć, plan trasy kupisz w informacji turystycznej na wrocławskim Rynku. Przed wejściem do niej stoi krasnal Turysta, którego atrybutem jest mapa i aparat fotograficzny. Wrocławskich krasnali możesz też poszukiwać, korzystając ze specjalnej aplikacji na smartfona – jest ona dostępna za darmo i działa na urządzeniach z systemem operacyjnym Android. Innym sposobem na ich odszukanie jest udział w wiodącej ich śladem grze miejskiej – może to być doskonała zabawa nie tylko dla dzieci.

Wrocławskie krasnale są tak bardzo popularne, że każdego roku we wrześniu odbywa się ich wielkie święto – Międzynarodowy Festiwal Krasnoludków. Impreza przyciągająca tłumy Wrocławian oraz turystów trwa kilka dni i rozpoczyna się Wielką Paradą Krasnoludków.

Zostaw odpowiedź