4.8/5 - (5 votes)

Do rozwijających się w naprawdę szybkim tempie branż w naszym kraju zalicza się branża magazynowa. Niewątpliwie przyczynia się do tego sytuacja sektora logistycznego oraz e – commerce. Wszyscy spodziewali się, że pandemia koronawirusa załamie całą gospodarkę. Tymczasem okazało się, że to właśnie te branże mają się świetnie. Warto jednak pamiętać, że spadek koniunktury może negatywnie odbić się również na nich.

Kolejne wzrosty branży magazynowej

Ogromne zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe jest efektem znacznej aktywności firm zarówno logistycznych, jak i spedycyjnych, nie można zapomnieć również o handlu internetowym, który ma się świetnie, a który nie jest bez znaczenia dla kondycji magazynów w Polsce. Gromadzone dane wskazują, że pierwsze półrocze 2022 roku to 2% wzrostu popytu netto na powierzchnie magazynowe. Jeśli chodzi o zasoby, to zwiększyły się one aż o 22%, na podkreślenie zasługuje również fakt zmniejszenia się współczynnika pustostanów. Sumaryczny wskaźnik powierzchni, która w państwach europejskich nie jest wynajęta wynosi mniej niż 4% – jest to naprawdę bardzo dobry wynik. Należy wyraźnie zaznaczyć, że popyt przewyższa podaż – w pierwszej połowie 2022 roku ukształtował się on na poziomie 2,4 miliona metrów kwadratowych. Ogólnokrajowy rynek dysponuje wolną przestrzenią magazynową wynoszącą obecnie 1,2 miliona metrów kwadratowych. To oznacza, że znalezienie wolnego magazynu może wcale nie być proste. W dokładnie tym samym czasie w fazie budowy znajdowało się 4,5 miliona metrów kwadratowych magazynów, a rozpoczęte inwestycje obejmowały aż 900 000 metrów kwadratowych. Tym, co bardzo mocno kształtuje to, jak wygląda branża jest tak zwana Wielka Piątka. Jej wpływ na popyt netto jest ogromny. Pierwsze miejsce zajmuje oczywiście Górny Śląsk, za nim uplasował się region warszawski. Na kolejnych miejscach znalazły się Poznań, Wrocław oraz centralna część kraju. Dobre wyniki w tym sektorze notuje również Trójmiasto, a także województwo lubuskie.

Co napędza rynek?

Wpływ na ogromny popyt ma przede wszystkim branża logistyczna – podnosiła ona, że aby zaspokoić jej potrzeby, niezbędny jest ponad milion metrów kwadratowych powierzchni magazynowej. Z pewnością nikogo to nie dziwi: okazuje się, że aż 6% PKB generowane jest przez branżę transportową oraz logistyczną. Cechuje je wysoki poziom konkurencyjności, który dotyczy nie tylko rynku krajowego, ale również europejskiego. Nie można zapomnieć również o branży e-commerce, która zgłosiła zapotrzebowanie na 745 000 metrów kwadratowych powierzchni magazynowej. Trzecie miejsce zajęła branża produkcyjna – w jej przypadku popyt kształtuje się na poziomie około 500 000 metrów kwadratowych. Przedstawione dane sprawiają, że polski rynek magazynowy jest jednym z najbardziej konkurencyjnych. Jednocześnie zaliczany jest w Europie do tych, które rozwijają się naprawdę intensywnie. Łączne zasoby magazynowe, jakimi dysponuje Polska wynosi 26,5 miliona metrów kwadratowych. Jeśli porównamy to z danymi z innych europejskich państw, to okaże się, że zajmujemy dopiero piąte miejsce. Co jednak ważne, w 20022 roku to właśnie polski rynek dostarczał niemal 1/3 powierzchni magazynowej w całej Europie. Biorąc pod uwagę aktualnie realizowane projekty budowlane, plasujemy się na drugiej pozycji.

Możliwości pracy magazyniera

Stale zwiększająca się powierzchnia magazynowa, a także dobre perspektywy, przed jakimi stoi branża sprawiają, że obecnie jest naprawdę duże zapotrzebowanie na magazynierów. Co więcej, pracownicy zatrudnieni na tym stanowisku mogą liczyć na naprawdę dogodne warunki zatrudnienia. Decydując się na pracę jako magazynier, musisz pamiętać, że będziesz odpowiedzialny za przyjmowanie dostaw, kontrolę jakości towaru, planowanie tego, jak zagospodarowana ma być przestrzeń magazynowa. Pracodawca może również powierzyć Ci rozkładanie towaru, jego katalogowanie, a także prowadzenie inwentaryzacji. Ostateczny zakres obowiązków uzależniony jest oczywiście od tego, w jakiej firmie zdecydujesz się pracować – pamiętaj, że to zawsze pracodawca ustala, czym dokładnie będziesz się zajmować.

Zostaw odpowiedź