Poniżej garść najważniejszych informacji dot. pomocy Wrocławia uchodźcom wojennym:
- Już ponad 10 tysięcy osób skorzystało z „miejskich” miejsc noclegowych, głównie hoteli i hosteli – od początku kryzysu wynajętych zostało kilkanaście takich obiektów.
- Każdego dnia z pomocy miasta (wyżywienie i nocleg) korzystają tysiące osób, a mimo to pozostają wolne miejsca, a rezydent Wrocławia zdecydował o uruchomieniu kolejnych tysięcy miejsc noclegowych w różnych częściach miasta m.in.: stary terminal lotniczy, galeria BWA na Dworcu Głównym, budynek MCS przy Gwarnej oraz budynek dawnego Liceum Ogólnokształcącego przy Grochowej.
- Każde miejsce noclegowe zorganizowane przez miasto jest odwiedzane dwa razy dziennie przez pracowników MOPS-u w celu wsparcia i udzielania informacji uchodźcom.
Wrocław pomaga na Dworcu Głównym
Pracownicy ratusza, MOPS-u, Fundacji Ukraina oraz Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego wspierają punkt wojewody i organizacje społeczne działające na terenie PKP (który nie podlega pod miasto). Podczas spotkania wojewody dolnośląskiego z prezydentem Wrocławia zapadła decyzja o ustawieniu specjalistycznych namiotów przygotowanych przez straż pożarną w których uchodźcy bedą mogli tymczasowo odpocząć i zjeść ciepły posiłek. Na dworzec trafią pakiety wsparcia czyli kilka tysięcy paczek codziennie z żywnością i środkami higienicznymi. MPK we Wrocławiu zapewnia transport na terenie całego województwa.
Z działań informacyjnych można wymienić wydrukowanie 18 tysięcy ulotek w języku polskim i ukraińskim zawierających niezbędne informacje. Drukowane są setki naklejek i plakatów informacyjnych. Została przygotowana specjalna edycja gazety w języku ukraińskim „Wrocław dla Ukrainy” w nakładzie 20 tysięcy sztuk. Dostępna jest w konsulacie Ukrainy oraz na Dworcu Głównym PKP.
Wydawanie darów i zbiórki
Nieustannie prowadzone są działania mające na celu zbiórkę żywności z długim terminem ważności oraz środków higienicznych. Dary można przynosić do każdej z wrocławskich szkół i przedszkoli publicznych. Pozostałe punkty to Czasoprzestrzeń w zajezdni Dąbie, Sektor 3 przy ul/ Legnickiej oraz Punkt Wsparcia Matki i Dziecka na ul. Legnickiej 21. Dary ze szkół i punktów zbornych wywożone są na bieżąco przez Straż Miejską do magazynów w celu segregacji i dalszej redystrybucji. Wykonano już setki takich transportów.
Miasto Wrocław wysłało na Ukrainę aż 13 TIRów z darami, a na miejscu codziennie jest wydawane ponad 80 palet z niezbędnymi środkami pomocy. Jako najbardziej potrzebne wymieniane są łóżka polowe, koce, śpiwory i materace.