4.5/5 - (2 votes)

Wrocław, stolica Dolnego Śląska, to miasto, które rozwija się niezwykle dynamicznie. Jest uznawane za miasto, w którym żyje się naprawdę bardzo dobrze. Zarówno na mieszkańców, jak i turystów czeka we Wrocławiu moc atrakcji. W mieście można zwiedzać nie tylko muzea i podziwiać zabytki z przeszłości. Wiele osób obawia się jednak wysokich kosztów związanych z odwiedzaniem kolejnych atrakcji. Tymczasem okazuje się, że dzisiaj można zwiedzać Wrocław za darmo. Wiele atrakcji dostępnych jest bez konieczności opłacenia biletu wstępu.

Projekt Otwarte Muzea Wrocławia – jakie możliwości daje?

Z pewnością osoby, które zastanawiają się nad tym, co robić we Wrocławiu za darmo, będą zdziwione tym, że w tym mieście za darmo można zwiedzać muzea. W 2016 roku Wrocław był Europejską Stolicą Kultury. W jego ramach został opracowany projekt Otwarte Muzea Wrocławia. W jego ramach można za darmo zwiedzać stałe wystawy w kilku placówkach muzealnych miasta. Bez opłat za wstęp można zwiedzić między innymi:

  • Muzeum Sztuki Medalierskiej;
  • Muzeum Historyczne. Wizyta w nim to okazja do poznania dziejów miasta od czasów najdawniejszych;
  • Muzeum Archeologiczne;
  • Muzeum Architektury. Na wystawach stałych można podziwiać między innymi kamienne detale XII i XIII-wiecznej architektury śląskiej, które pochodzą z ołbińskiego opactwa Benedyktynów;
  • Muzeum Miejskie Wrocławia.

Odkąd działa program Otwarte Muzea Wrocławia liczba zwiedzających znacznie się zwiększyła.

Czy miłośnicy sztuki współczesnej znajdą coś dla siebie we Wrocławiu?

Galeria Sztuki Współczesnej także jest miejscem, które swoje zbiory udostępnia za darmo. Siedziba Galerii BWA Awangarda mieści się przy ulicy Wita Stwosza 32. Osoby, które interesuje sztuka współczesna mogą zwiedzać zbiory galerii za darmo w środy. W ramach darmowego wstępu goście galerii mogą skorzystać z bezpłatnego spaceru w towarzystwie przewodnika. Spacer odbywa się w każdą środę o godzinie 17.00. We wrocławskiej Galerii Sztuki Współczesnej prezentowana jest polska sztuka współczesna. Galeria jest też miejscem, w którym regularnie odbywają się akcje performance.

Do jakich obiektów muzealnych we Wrocławiu można wejść za darmo?

Osoby, które zastanawiają się, co można robić za darmo we Wrocławiu naprawdę mają mnóstwo możliwości spędzania wolnego czasu w bardzo atrakcyjny sposób. W każdy wtorek za darmo można wejść do Pawilonu Czterech Kopuł. Jest on częścią Wrocławskiego Muzeum Narodowego. W Pawilonie zgromadzono bardzo bogaty zbiór dzieł współczesnych twórców. Pawilon Czterech Kopuł mieści się przy ulicy Wystawowej 1. Wspomniane już Muzeum Architektury za darmo można zwiedzać w każdą środę. Siedziba muzeum mieści się przy ulicy Bernardyńskiej 5 w dawnym, zbudowanym w XV wieku klasztorze bernardynów. W placówce regularnie odbywają się przedstawienia teatralne i koncerty. Organizowane są także festiwale. Wyjątkową placówką muzealną jest Muzeum Sztuki Cmentarnej. Muzeum znajduje się na cmentarzu żydowskim. Teren cmentarza zajmuje niemal pięć hektarów. Jest jedyną bardzo wiekową placówką muzealną we Wrocławiu. Darmowy wstęp na teren Starego Cmentarza Żydowskiego możliwy jest tylko w czwartki. Muzeum Sztuki Cmentarnej mieści się przy ulicy Ślężnej 37.

Czy tylko muzea można we Wrocławiu odwiedzać za darmo?

W każdą niedzielę na Partynicach odbywają się wyścigi konne. Jest to jedna z atrakcji, w której udział nic nie kosztuje. Tor wyścigów konnych mieści się przy ulicy Zwycięskiej 2. Jedną z największych, stosunkowo bardzo młodych wrocławskich atrakcji jest fontanna multimedialna. Fontanna działa od 2009 roku. Znajduje się przy ulicy Wystawowej 1, tuż przy Hali Stulecia. Standardowe spektakle odbywają się każdego dnia. Pokazów dziennych jest osiem. Oprócz nich odbywają się trzy pokazy wieczorne. Tym pokazom zawsze towarzyszy muzyka. Dzienne spektakle „Światło i dźwięk” rozpoczynają się o godzinie 10.00. Każdy z nich trwa od czterech do siedemnastu minut. Pokazy wieczorne zaczynają się o godzinie 18.00. W weekendy odbywają się pokazy specjalne, które także warto zobaczyć.

Zostaw odpowiedź