Wrocław – stolica Dolnego Śląska – to jedno z piękniejszych polskich miast. Znajduje się tu wiele fascynujących zabytków, parków, restauracji, kawiarni i pubów. To jedno z tych miast, które nigdy nie śpi i w którym nikt – bez względu na wiek – nie będzie się nudził. Wiele osób pyta co robić latem we Wrocławiu. Powszechnie jest bowiem przekonanie, że dużych miast w ciepłe, letnie dni lepiej się wystrzegać. Tymczasem okazuje się, że Wrocław sprawdzi się również wtedy, kiedy jest naprawdę gorąco. Jakie miejsce wybrać, jeśli interesuje nas plener we Wrocławiu?
Dlaczego warto odwiedzić Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego?
Jeśli interesuje nas Wrocław latem, to koniecznie trzeba odwiedzić Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego. Powstał on w roku 1811. Utworzono go w znacznej mierze na terenach, które odzyskano po zburzeniu fortyfikacji miejskich i zasypaniu północnej odnogi Odry, której pozostałością jest znajdujący się na terenie ogrodu zbiornik wodny. Ci, którzy zdecydują wybrać się do ogrodu botanicznego będą mogli podziwiać blisko dwanaście tysięcy roślin. Znajdują się one w następujących sekcjach:
- Panorama Natury;
- Akwaria;
- Pnącza;
- Systematyka;
- morfologia;
- Alpinarium;
- Arboretum;
- Szklarnia.
Ostatnią grupę stanowią Gruntowe Rośliny Ozdobne. Tym, co szczególnie przyciąga turystów jest ogromna kolekcja tropikalnych i subtropikalnych roślin wodnych oraz błotnych. Ogród może pochwalić się również pomnikami przyrody, których na jego terenie jest prawie trzydzieści. Jeśli plener we Wrocławiu, to koniecznie popularny botanik.
Co znajdziemy na wrocławskim Rynku?
Wrocław w plenerze to również Rynek. Ciekawostką jest fakt, że zaliczany jest on do największych rynków staromiejskich, które znajdują się w Europie. Jego powierzchnia to prawie cztery hektary. Plan otoczony jest przez budynki, które powstały w różnych epokach historycznych. W centralnej jego części znajduje się blok, który tworzą:
- Stary Ratusz;
- Nowy Ratusz;
- liczne kamienice.
Do Rynku można dojść jedną z dziesięciu ulic. W każdym narożniku znajdują się dwie. Latem Rynek jest miejscem licznych występów ulicznych. Spotkać można tutaj akrobatów, połykaczy ognia, grupy teatralne. To miejsce, w którym zawsze coś się dzieje.
Co oferuje Ogród Japoński?
Wrocław latem to również Ogród Japoński. Jest to jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc we Wrocławiu. Znajduje się on w Parku Szczytnickim. Jest pozostałością po odbywającej się w roku 1913 Wystawie Światowej. Za urządzenie tego wyjątkowego miejsca odpowiadał hrabia Fritz von Hochber, który w tamtych czasach był największym japonistą. Współpracował z Mankichi Arai – japońskim ogrodnikiem. W roku 1994 podjęto decyzję o rewaloryzacji ogrodu. Wsparcie merytoryczne świadczyła wówczas ambasada japońska w Warszawie. Prace rozpoczęły się w 1996 roku. Prowadzono je wspólnie z specjalistami japońskimi, wśród których znaleźli się architekci ogrodów, ogrodnicy i architekci aranżacji kamiennych. Dzięki temu udało się w pełni zachować zasady japońskiej sztuki ogrodowej. Jeśli nie wiemy co robić latem we Wrocławiu, warto wybrać się do Ogrodu Japońskiego.
Czy Wrocław ma fontannę multimedialną?
Wrocław latem to także fontanna multimedialna, która znajduje się na Pergoli. Obecnie jest ona największą w Polsce. Zaliczana jest także do największych obiektów tego typu w całej Europie. Przyciąga turystów w różnych wieku. Fontanna pojawiła się w 2009 roku, od razu podbijając serca nie tylko wrocławian. Zamontowano w niej blisko trzysta dysz, które wytryskują wodę na wysokość nawet czterdziestu metrów. Co robić latem we Wrocławiu to jedno z częściej zadawanych pytań. Okazuje się, że miasto to sprawdzi się bez względu na porę roku. Nie brakuje w nim miejsc, w których można spędzić czas na świeżym powietrzu, kiedy pogoda jest wręcz idealna. Przedstawione przez nas miejsca to oczywiście jedynie wycinek tego, co można w stolicy Dolnego Śląska robić. Oferta tego miasta jest tak rozbudowana, że każdy znajdzie tu coś odpowiedniego dla siebie. We Wrocławiu po prostu nie da się nudzić!